• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY
 • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY

Mata węchowa dla psa

Mata węchowa dla psa

Mata węchowa to najlepsza zabawka dla psa w każdym wieku i stanie. Może być również dobrą rozrywką dla kotów. W tym dziale znajdą Państwo polskiej produkcji maty węchowe szyte i plecione. Stworzone przez opiekunów psów. Maty węchowe dla psa w różnych rozmiarach kolorach i wzorach pozwolą na dopasowanie produktu do potrzeb Państwa oraz pupila.

Co to jest mata węchowa

Mata węchowa to zabawka prosta w swojej konstrukcji, która pozwala psom na rozrywkę dopasowaną do ich potrzeb. Psy mają dużo lepszy węch od naszego, poza tym cały swój obraz świata budują na podstawie tego, co wywąchają. Dlatego zabawki oraz zabawy węchowe dla psa to najlepszy sposób na pozytywne zmęczenie psa, zgodnie z jego naturalną potrzebą!

Mata węchowa to mata edukacyjna dla psa, u której podstawy wplecione są albo przyszyte paski z polaru. Całość wygląda jak dywanik. Jej zwarta konstrukcja umożliwi wiele wariantów zabawy. W te paski z polaru możemy pochować różne smakołyki np.: trenerki Koema i zachęcić psa do szukania.

Mata węchowa jest tak skuteczna i lubiana przez psy, ponieważ pozwala im aktywizować swój najlepszy zmysł, czyli węch. Dzięki temu pupil czuje się szczęśliwy i spełniony. Równie istotny aspekt tej zabawy to fakt, że taka praca nosem jest dla psa niezwykle wyczerpująca, dlatego większość psów po skończonej zabawie idzie spać.

Dla jakiego psa polecana jest mata węchowa?

Mata węchowa dla psa to rozwiązanie dla psów, które się nudzą w domu, potrzebują się wyciszyć po spacerze, dla psów aktywnych, pobudliwych, dla psów starszych i niejadków, a także tych, które jedzą za szybko.

Mata węchowa dla psa, który nie chce jeść – niekiedy powodem, dla którego pies nie chce jeść, jest nuda przy misce. W końcu psy to zdobywcy, łowcy i poszukiwacze, a podawanie im jedzenia pod nos jest dla nich mało atrakcyjne. Włożenie suchej karmy pomiędzy paski materiału maty węchowej dla psa to ciekawy sposób na podanie posiłku, który zachęci psa do zabawy i regularnego jedzenia!

Mata węchowa dla psa, który je za szybko – jeśli słyszeliście o miskach spowalniających jedzenie, to można powiedzieć, że mata węchowa spełnia analogiczne zadanie. Spowalnia zapędy psa, ponieważ żeby zjeść, pies musi poszukać swojej zdobyczy. Powolne jedzenie jest dużo zdrowsze dla psa, niweluje gazy, bo pies nie łyka nadmiaru powietrza.

Mata węchowa dla psów nadpobudliwych – rzucanie psom piłeczki jest miłą zabawą, którą kocha większość właścicieli i psów, ale tak naprawdę jest dla psa bardzo męczące fizycznie, ale nie psychicznie. Po takiej sesji z wyrzucaniem piłki, czy bieganiem za frisbee pies jest bardziej pobudzony niż przed. To dlatego, że podczas zabawy piłką następuje bardzo duży wyrzut kortyzolu – hormonu stresu i adrenaliny, przez co pies jeszcze długo po zabawie jest tzw. nabuzowany. To właśnie zbyt dużo zabawy piłką jest najczęstszą przyczyną silnego pobudzenia psa. Najlepszą metodą, by pomóc psu zejść z tych emocji jest włączenie zabaw węchowych. Można psu pochować smakołyki po domu albo podać je w macie węchowej dla psa. Ważne, aby mata miała odpowiedni rozmiar, aby pies nie wpadł na pomysł, że można zdobyć smakołyki inaczej.

Mata węchowa edukacyjna to świetne rozwiązanie dla zwierzaków w czasie rekonwalescencji. To również dobry pomysł na zachowanie sprawności głowy i aktywności seniorów! W procesie rekonwalescencji, a także profilaktyce demencji, najważniejsze jest zachowanie sprawności umysłowej. Taka mata do wąchania dla psa świetnie aktywizuje mózg i daje psu poczucie spełnienia. Dlatego jest polecana zarówno jako zabawka dla starszych psów, jak i zwierzaków, które muszą zrezygnować z aktywności fizycznej ze względu na stan zdrowia.

Mata zapachowa, czy węchowa jest edukacyjną zabawką dla szczeniaka – a to dlatego, że zapewnia również doznania sensoryczne, chodzenie po miękkim podłożu, stymulację zmysłu dotyku, a także węchu. Nie wspominamy o kolorach, bo psy mają ograniczoną paletę barw. Widzą słabiej kolory od nas, nie rozróżniają zielonego i czerwonego. Dlatego kolor maty węchowej dla psa możesz wybrać taki, jaki Tobie się najbardziej podoba!

Jak nauczyć psa korzystać z maty węchowej?

Maty węchowe to świetna zabawa i narzędzie treningowe dla psów. Aby nauczyć psa korzystać z maty węchowej, należy postępować zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Początkowo należy włożyć przysmaki w łatwe do znalezienia miejsca na macie, aby zachęcić psa do korzystania z maty.
 2. Następnie stopniowo utrudniaj zadanie, ukrywając przysmaki w trudniejszych miejscach.
 3. Gdy pies już nauczy się korzystać z maty, można zacząć dodawać nowe zapachy, na przykład zapachy olejków eterycznych lub ziół.

Jaki rozmiar maty węchowej dla psa?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, rozmiar maty ma znaczenie dla wygody psa. Im większa mata węchowa dla psa tym zabawa trwa dłużej! Poza tym umożliwia schowanie większej ilości przysmaków w różne zakamarki. Z tego powodu nawet duża mata (60×40 cm) świetnie sprawdzi się u mniejszych ras. Mniejszy rozmiar (np. 40×30 cm) to dobry pomysł dla psów miniaturowych i mniejszych ras, lub preferujących szybkie zabawy.

Podsumowanie – maty węchowe w sklepie zoologicznym Apetete

Jak widać, mata węchowa to uniwersalna zabawka i narzędzie do stymulacji umysłowej Twojego psa. W naszym sklepie zoologicznym Apetete znajdziesz maty węchowe dla psów różnych rozmiarów i kolorów, szyte i plecione. Na pewno znajdziesz odpowiednią zabawkę dla swojego psa.

Maty węchowe - Najczęściej zadawane pytania(FAQ)

Jaka mata węchowa jest najlepsza dla psa?

Mata węchowa dla psa musi być na tyle duża, aby zdołała pomieścić kilka albo kilkanaście psich przysmaków. Najczęściej wybierana jest mata w rozmiarze 40 × 60 cm. Produkt powinien być uszyty z bezpiecznych materiałów, które są miłe w dotyku. Warto zwrócić uwagę na to, czy mata ma antypoślizgową podstawę. Taki spód zabezpiecza przed przesuwaniem się maty po podłodze. W dobrych sklepach zoologicznych znaleźć można maty węchowe, które można wyprać w pralce. To znaczne ułatwienie dla właścicieli czworonogów.

Jak korzystać z maty węchowej dla psa?

Korzystanie z maty węchowej dla psa nie jest skomplikowane. Zabawkę należy rozłożyć na płaskiej powierzchni np. na podłodze. W zagłębieniach maty należy umieścić psie przekąski – oczywiście tak, żeby zwierzę tego nie widziało. Następnie przywołać do maty psa i wydać mu komendę "szukaj". Pies przy pomocy swojego węchu zacznie odszukiwać ukryte w macie przysmaczki. Można chwalić go za ich odnalezienie. Taka zabawa potrafi naprawdę zmęczyć czworonoga. Dość często miękka mata węchowa służy psom również jako legowisko.

Co to jest mata węchowa dla psa?

Najpotężniejszym psim zmysłem jest węch. Można go wykorzystać do zabawy z pupilem. Właśnie w tym celu powstała mata węchowa. Jest to kwadratowy bądź prostokątny przedmiot, który składa się z antypoślizgowej podstawy. Do niej przyczepione są elementy pozwalające schowanie w ich wnętrzu psich przysmaków. Ulubione przekąski nie są widoczne dla psa. Cała zabawa polega na tym, aby pupil użył swojego węchu w celu znalezienia ukrytych smaczków, które następnie może zjeść.

Czy matę węchową można prać?

Tak, matę węchową można prać. Aby utrzymać matę węchową w dobrym stanie, należy regularnie prać ją w pralce. Należy jednak pamiętać, żeby prać ją w zimnej wodzie i nie używać suszarki bębnowej, ponieważ to może zniszczyć matę. Wystarczy wycisnąć nadmiar wody i pozwolić matce wyschnąć na powietrzu.