Układ moczowy, na który składa się pęcherz moczowy i cewka, odgrywa w organizmie wiele istotnych funkcji. Jest odpowiedzialny za prawidłową przemianę materii oraz za odpowiednią ilość elektrolitów. Odpowiada również za ciśnienie krwi i resorpcję sodu oraz, choć nie wiele osób o tym wie, metabolizm witaminy D, odpowiedzialnej nie tylko za odpowiednie nawapnienie kości, ale również dobre samopoczucie naszego pupila.
Objawy chorób układu moczowego
Jeśli Twój pupil często oddaje mocz w małych ilościach, co łatwo zaobserwować, oznacza to, że może dziać się coś niedobrego. Zazwyczaj zwierzę dłużej pozostaje w postawie do oddawania moczu. Takie zachowanie jest związane z tym, że bakterie, które rozwinęły się w pęcherzu moczowym utrudniają przejście moczu.
Przy zapaleniach pęcherza moczowego pies, a także kot, aby sobie ulżyć zaczyna wylizywać okolice genitaliów. Nie należy mu na to pozwalać, ponieważ wbrew powszechnej opinii, ślina zwierząt wcale nie leczy, a pysk jest siedliskiem dodatkowych bakterii!
Innym objawem jest zmiana koloru moczu. W przypadku kotów mocz jest różowy, a u psów widoczne mogą być skrzepy krwi. Ten objaw jest bardzo niepokojący i może świadczyć zarówno o uszkodzeniu nerek, jak i o kamieniach moczowych. Pojawienie się krwi jest wynikiem podrażnionych przez kamienie ścianek pęcherza moczowego.
Właściciel chorego pupila może również zaobserwować zmianę jego zachowania. Zwierzę, dotąd aktywne, zaczyna więcej spać, unika dotyku oraz nie ma apetytu.
Jak wiemy po sobie, zapalenie pęcherza bywa bardzo bolesne. Zwierzęta mają zakodowane, aby nie okazywać słabości, dlatego zazwyczaj dopiero przy mocno zaawansowanym procesie chorobowym widoczne są zmiany w zachowaniu pupila.
Innym symptomem, charakterystycznym zwłaszcza dla kotów, są powracające stany gorączkowe, co bezpośrednio wiąże się z funkcją utrzymania ciśnienia we krwi.
Jak leczyć zakażenia pęcherza moczowego u psów i kotów
Leczenie chorób układu moczowego należy rozpocząć od diagnostyki. Odpowiednie badanie moczu pozwoli na sprawdzenie z jakiego rodzaju schorzeniem mamy do czynienia. Inaczej leczy się kamienie moczowe takie jak np. struwity, zaś inaczej kamienie nerkowe. Przy kamieniach struwitowych w pierwszej kolejności podjęta jest antybiotykoterapia mająca na celu pozbycie się bakterii z przewodu moczowego. Następnie, jeśli w wyniku zakażenia doszło do powstawania kamieni moczowych rozpuszcza się je przez zakwaszenie moczu.
Długotrwałe lub nawracające infekcje układu moczowego mogą być oznaką podstawowego problemu, którym należy się zająć. Ponieważ niektóre leki mogą zwiększać ryzyko infekcji dróg moczowych, należy upewnić się, że lekarz weterynarii wie o wszystkich lekach podawanych twojemu pupilowi.
Dodatkowe testy, takie jak prześwietlenia kontrastowe, ultrasonografia lub cystoskopia mogą być potrzebne w celu wykluczenia problemów, takich jak torbiele, wzrosty, kamienie, guzy i wady wrodzone. Badania krwi mogą być potrzebne do zdiagnozowania innych chorób, które mogą przyczyniać się do ryzyka infekcji.
Zwykle konieczne jest częste monitorowanie (analiza moczu i hodowla bakterii). Zachęcanie psa do częstego oddawania moczu w ciągu dnia może pomóc w zapobieganiu nawrotom infekcji.
Dlaczego mój zwierzak choruje
- Układ moczowy jest podatny na wszelkiego rodzaju zakażenia. Przyczyną jego niedoczynności są najczęściej bakterie, które dostają się do organizmu np. w wyniku kąpieli w nieznanych zbiornikach wodnych.
- Dieta psa lub kota również może wpływać na problemy z układem moczowym.
- Osłabienie – przy osłabieniu spowodowanym chociażby stresem często dochodzi do zakażenia układu moczowego.
- Przyjmowanie sterydów.
- Psy kastrowane oraz suki również są bardziej podatne na schorzenia układu moczowego.
- Stres – stres jest przyczyną wielu chorób. Podnosi ciśnienie, zwierzę więcej pije, a co za tym idzie więcej wydala. Stres ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza u kotów.
O czym należy pamiętać
Zakażenia układu moczowego mają to do siebie, że lubią powracać. Nawet jeśli nie formują się kamienie, mogą być przyczyną zaburzeń w oddawaniu moczu, a nawet mogą prowadzić do zagrażających życiu wyniszczeń układu moczowego. Kryształy w moczu powstają w wyniku wysycenia moczu minerałami. Sytuacja taka może być następstwem zaburzeń metabolicznych lub konsekwencją niewłaściwego żywienia zwierząt, a także stresu. Tak naprawdę leczenie zwierzęcia z chorym układem moczowym trwa od wystąpienia pierwszych objawów do końca życia. Opieka nad pupilem powinna obejmować przede wszystkim podawanie odpowiedniej karmy zakwaszającej mocz, atakże unikania sytuacji stresowych oraz przeprowadzania badań kontrolnych co najmniej raz w roku.