- SKLEP ZOOLOGICZNY /
- Karmy Weterynaryjne /
- Schorzenia skórne
- Wątroba
- Trzustka
- Skóra i sierść
- Kości i stawy
- Żołądek i jelita
- Pęcherz moczowy
- Nerki
- Serce
- Profilaktyka seniora
- Ciąża i okres wzrostu
- Terapia stresu
- Rekonwalescencja
- Schorzenia skórne
- Dolegliwości gastryczne
- Schorzenia dentystyczne
- Pasożyty
- Otyłość, nadwaga
- Kastracja, sterylizacja
- zobacz więcej...
- zobacz mniej...
Wybierz filtr
- Rodzaj produktu
- Przeznaczenie
- Producent
Schorzenia skórne
- Alergie
- Świąd
- Łupież
- Łojotok
- Zapalenie uszu
- Zapalenie gruczoł okołoodbytowych
- Suche, popękane łapy
- Zapalenie spojówek
- Niedrożność kanalików łzowych
- Kule włosowe/pilobezoary
- Modzele
- Przebarwienia skóry, łysienia
Schorzenia skórne – profilaktyka
Ładny wygląd skóry i sierści psa czy kota świadczy o jego doskonałym zdrowiu. Na profilaktykę chorób dotykających dwóch powyższych składa się przede wszystkim odpowiednia karma, dobrana pod kątem wieku, wagi oraz temperamentu pupila oraz uwzględniająca jego choroby, zwłaszcza te przewlekłe. Ponadto ważna jest higiena i pielęgnacja pupila. Odpowiednio dobrany szampon czy szczotka oraz suplementy diety ułatwią opiekę nad psem oraz kotem.
Dlaczego mój pies się drapie
Drapanie jest pierwszym objawem chorób skóry, jednak jego przyczyny mogą być różne. Są to między innymi alergiieskórne, stres, a także obecność pasożytów.
Pierwszym krokiem, jaki powinien wykonać właściciel który zauważy, że jego przyjaciel się drapie jest sprawdzanie sierści. Jeśli zauważy czarne kropki oraz ślady ukąszeń to znak, że pies ma pchły. Wówczas należy zwierzę wykąpać w szamponie przeciwpchelnym, a następnie zastosować odpowiedni preparat na skórę, do zwalczania tych pasożytów zewnętrznych. Temat pcheł został szczegółowo opisany w dziale pasożyty oraz na blogu apetete.pl
Ile razy w roku należy kąpać psa
Zasada jest prosta, pupila kąpiemy kiedy jest brudny. W przypadku ras, które posiadają specjalny rodzaj włosa, np. yorki czy maltańczyki, psa należy kąpać co najmniej raz w miesiącu, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Podyktowane jest to tym, że rasa yorkshire terrier posiadaja włos, o podobnej strukturze do ludzkiego. Szybko ulega on przetłuszczeniu i nie dość, że wygląda nieestetycznie to również szybciej dochodzi do zakażeń, a skóra staje się podrażniona. Innym przykładem są labradory, które naturalnie mają sierść pokrytą łojem. Chroni on ich skórę przed zimnem oraz zanieczyszczeniami. Zbyt częste kąpiele tych psów powodują u nich przesuszanie skóry. Dlatego warto wybierać szampony specjalnie dedykowane dla tej rasy.
Czy kota trzeba kąpać
Koty, w przeciwieństwie do psów – same potrafią zadbać o estetyczny wygląd swojego futerka. Na języku posiadają specjalną chropowatą powierzchnię, która niczym szczotka ryżowa doskonale czyści futro z zanieczyszczeń. Nie oznacza to jednak, że o kota nie należy dbać. Rasy długowłose wymagają regularnego szczotkowania.
Co to są kule włosowe u kotów
Podczas codziennej toalety kot połyka swoje włosy, które nie są trawione, a w żołądku formułują się w kulki. Te kule włosowe, zwane pilobezoarami lub potocznie „kłaczkami”, zatykają ściany żołądka i jelit utrudniając wypróżnianie. Wówczas konieczne jest zastosowanie karm oraz past ułatwiających pozbywanie się ich z przewodu pokarmowego. Najczęściej podaje się kotom substancję ze słodem jęczmiennym, która w karmie czy preparacie widnieje pod tajemniczą nazwą: malt albo fibre response.
Jak dobrać szczotkę do włosów psa
Psy i koty, które posiadają podszerstek (najczęściej należą do nich rasy długowłose i półdługie) wymagają regularnego szczotkowania. Pozwoli ono pozbyć się obumarłej części sierści. Co to jest podszerstek? To warstwa puchu, która znajduje się pod powierzchnią włosa okrywowego. Jego obecność zapewnia psom odpowiednią termoregulację. Dlatego sporo tego puchu wypada w okresach ciepłych – wówczas mówimy o linieniu. W celu przyspieszenia wymiany włosa zaleca się regularne szczotkowanie, najlepiej furminatorem lub szczotką pudlówką. Można również podawać zwierzętom odpowiednie preparaty z kwasami omega- 3 i olejami ogórecznika lub łososia, które również przyczyniają się do poprawy kondycji szaty i przyspieszają proces wymiany okrywy włosowej. Do rozczesywania sierści i sfilcowanych włosów najlepiej używać grzebieni. Przed rozpoczęciem rozczesywania bardzo skołtunionych włosów można użyć preparatów z dodatkiem olejów i jedwabiów które ułatwiają rozczesywanie oraz niwelują bolesne szarpnięcia szczotką czy grzebieniem. Rasy krótkowłose są mniej kłopotliwe w pielęgnacji – szczotkuje się je gumowym zgrzebłem, które masuje skórę oraz pozwala pozbyć się nadmiaru łoju i brudu z sierści.
Czym czesać kota
Koty mają niezależną naturę i raczej trudno jest je zmusić do poddawania się zabiegom pielęgnacyjnym. Wówczas na ratunek przychodzą szczotki – rękawice, które pozwalają na szczotkowanie kota podczas głaskania. Mają one zastosowanie tylko u kotów krótkowłosych, przy długich włosach warto używać kolejno, grzebienia do rozczesania kołtunów, a szczotki pudlówki do wyczesywania podszerstka. Dla kotów również istnieją furminatory, czyli specjalnie trymery pozwalające pozbyć się nadmiaru obumarłego włosa. Ich regularne stosowanie zmniejsza efekty linienia o 90%
Jak dbać o oczy psa i kota
Psy i koty mają trzecią powiekę, która chroni ich oczy przed drobnoustrojami. Ponadto mruganie pozwala zwierzętom nawilżyć oko w odpowiedni sposób. Dlatego jeśli zwierzę nie cierpi z powodu niedrożności kanalików łzowych jego oczy nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Rasy z płaską kufą (pyskiem), tzw. brahcyfaliczne, ze względu na budowę czaszki mogą mieć problemy z kanalikami łzowymi.
Jak dbać o uszy psa
Rasy psów ze stojącymi uszami nie wymagają pielęgnacji, ponieważ są stale wentylowane. Jednak rasy z długimi, oklapniętymi uszami są dużo bardziej narażone na zranienia oraz dermatozy i grzyby. Po kąpieli uszy należy starannie wycierać, a raz na tydzień przemywać specjalnym preparatem pozbywając się nadmiaru powstałej wydzieliny. Ponadto, aby zapobiec moczeniu uszu, warto zmienić miskę na taką przeznaczoną dla psów z oklapniętymi uszami.
Gruczoły okołoodbytowe – co to jest
Psy komunikują się za pomocą zapachu. Gruczoły odpowiadające za jego wydzielania są rozmieszczone na opuszkach łap, pysku oraz przy odbycie. To ostatnie źródło zapachu znajduje się w gruczołach okołoodbytowych, a dokładnie w zatokach. Mieszczą się one w okolicach odbytu, po obydwu jego stronach, mniej więcej na godzinie 4 i 8. U zdrowego psa wydzielina z gruczołów jest wydalana wraz ze stolcem.
Kiedy występują biegunki, albo budowa gruczołów okołoodbytowych jest nieprawidłowa dochodzi do ich zatykania, co powoduje u psów silny dyskomfort, a z czasem ból. Zwierzę z zapchanymi gruczołami zaczyna saneczkować, albo wchodzi na krzaki w celu pozbycia się nadmiaru wydzieliny. Przy zaobserwowaniu tego typu objawów, można samemu postarać się wycisnąć te gruczoły. U małych psów sprawa jest prosta. Wystarczy ścisnąć gruczoły i wycisnąć powstałą wydzielinę. U dużych ras zabieg ten wymaga włożenia palca w odbyt i wymasowania gruczołów, co niekiedy jest kłopotliwe dla właścicieli. Jeśli nie umiemy tego zrobić, lepiej udać się do lekarza weterynarii który umiejętnie i bezboleśnie zrobi to za nas.
Jak dbać o łapy
Pielęgnacja łap polega na ich obserwacji, oraz na profilaktyce. Zimą należy chronić je przed działaniem soli, którą posypywane są chodniki, poprzez zakładanie butów, albo stosowanie maści ochronnych. Należy również pamiętać, aby po spacerze myć psu łapy, zwłaszcza jeśli mieszkamy w mieście. Na łapach wnoszone są zanieczyszczenia, które powodują zmiękczanie opuszek. O problemie psów mieszkających w mieście pisaliśmy na blogu w artykule o smogu.
Co się stanie jeśli zaniedbam pielęgnację psa lub kota
Na skórze psa żyją pasożyty i grzyby, które jeśli nie mają odpowiedniego środowiska, nie dają o swoim istnieniu znać. To znaczy nie rozwijają się i nie powodują poważnych i nieprzyjemnych dolegliwości.
Podrażniona skóra, a taka się staje w chwili kiedy przestajemy o nią dbać, jest najlepszym podłożem do rozwoju bakterii, grzybów i pasożytów. Zaniedbany pupil nie tylko wygląda nieładnie. Jego sierść brzydko pachnie, ale przede wszystkim jest podatny na choroby! Nie zapominajmy, że skóra i sierść pełnią rolę płaszcza ochronnego. Jeśli ten płaszcz jest dziurawy zwierzę choruje.
Pokaż pełen opis
-
ScanVet EFA Olie 30ml
ScanVet EFA Olie 30ml54,99 złWybierz ilość:
- + Kup
1 produkt(ów)