Wszystkie psy i koty, niezależnie od wieku i kondycji, zarówno te które mieszkają z nami w domu, jak i bezdomne są narażone na kontakt z pasożytami. Problem ten jest bardzo powszechny, ale niestety również często lekceważony przez właścicieli i weterynarzy. Można ustrzec psa i nas samych przed pasożytami, wystarczy zastosować odpowiednią profilaktykę!
Rodzaje pasożytów zagrażających zwierzętom domowym
Pasożyty oraz inne zagrożenia dla naszych zwierząt dzielimy na takie, które bytują na zewnątrz:
- pchły (inne zwierzęta, koce, legowiska, meble),
- wszy (inne zwierzęta),
- wszoły,
- muchówki,
- kleszcze,
- pajęczaki (podmokłe tereny, wysokie trawy),
- świerzbowce (inne zwierzęta: koty, króliki),
- nużeńce,
- grzyby (wszy, wszoły, inne zarażone zwierzęta: koty, psy).
Oraz na pasożyty wewnętrzne, których nie widać i są trudniejsze do wykrycia:
- Pasożyty obłe – glisty i owsiki. Pies zaraża się nimi przez mleko matki. Najczęściej siedliskiem pasożytów są hodowle, duże skupiska psów, brudne niemyte owoce i kał zwierząt.
- Pasożyty płaskie – tasiemce, tęgoryjce, tasiemce psie i bąblowcowe. Występują w kale zwierząt, niemytych owocach, surowym mięsie
- Pierwotniaki np. lamblia, babesia canis i boleria (przenoszone przez kleszcze). Najczęściej występują w kale innych zarażonych zwierząt
- Nicienie płucne i sercowe - przenoszą je komary i ślimaki. Wywołują chorobę płuc i serca.
Jak chronić zwierzę przed pasożytami wewnętrznymi
Najważniejsze co musi właściciel zapamiętać: Pies i kot powinien być regularnie odrobaczany. Zaniedbanie tej czynności jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia jego, jak i naszego. Większość pasożytów, które przenoszą zwierzęta zagraża również człowiekowi.
Zalecane jest, aby odrobaczać zwierzę dorosłe, co pół roku – dotyczy to kotów i zwierząt mieszkających na wsi. Psy żyjące w mieście powinny być odrobaczane co trzy miesiące. Ze względu na większe zagęszczenie zwierząt. Ponadto częstsze odrobaczanie daje lepsze efekty. Większość dostępnych leków na pasożyty działa na postacie dorosłe, rzadziej na larwy czy jaja. Zastosowanie odrobaczenia w takich krótkich odstępach pozwala na skuteczne pozbycie się wszystkich robaków.
Jak chronić zwierzę przed pasożytami zewnętrznymi
W celu pozbycia się zewnętrznych pasożytów należy zastosować środki zewnętrzne takie jak spraye, krople na kark (spot-on), pudry czy szampony.
W przypadku pasożytów zewnętrznych ważna jest profilaktyka. Do najskuteczniejszych form ochrony psa i kota przed pasożytami zewnętrznymi zalicza się stosowanie środków na kark co miesiąc (na kleszcze), oraz preparatów na pchły co 3 miesiące.
Na czym polega odrobaczenie psa i kota
Odrobaczanie to nic innego jak podanie psu lub kotu odpowiedniej pasty czy tabletki zawierającej substancję, która zabija pasożyty. Najczęściej środki na pasożyty działają na centralny układ nerwowy robaków doprowadzając do ich paraliżu i natychmiastowego zgonu.
Jak rozpoznać czy moje zwierzę ma robaki
W celu rozpoznania czy pies lub kot ma robaki zalecane jest badanie kału. Taka prosta diagnostyka nie jest droga, jej koszt zamyka się w granicach 30 zł. Dodatkowo pozwala na dobranie odpowiedniego środka na odrobaczenie.
Bez fachowej wiedzy czasami trudno jest stwierdzić czy pies lub kot są zarobaczone. Bardzo często pasożyty nie dają o sobie w ogóle znać. Dopiero przy silnym zarobaczeniu można dostrzec w kale psa glisty. Zainfekowane zwierzę może mieć zaokrąglony brzuszek (świadczący o dużej ilości robaków), ponadto pies często trze pupą po chodniku czy dywanie (ten objaw może również sugerować zatkane gruczoły okołoodbytowe) ewentualnie wylizuje okolice genitaliów.
O obecności pasożytów mogą świadczyć również wodnista biegunka, brak lub wzmożony apetyt, chudnięcie czy zmiana wyglądu sierści (staje się ona matowa, brzydka i nieprzyjemna w dotyku).
Jak rozpoznać czy pies ma zewnętrzne pasożyty
Zewnętrzne pasożyty, czyli te mieszkające na skórze psa i kota są łatwiejsze do wykrycia bo je widać. Zwierzę wyraźnie komunikuje ich obecność poprzez natarczywe drapanie. Skóra takiego pupila staje się podrażniona, czasem w wyniku drapania powstają strupy i skaleczenia. Dodatkowo zmienia się wygląd sierści - włos staje się matowy i brzydko pachnie.
Jak rozpoznać czy pies lub kot ma świerzb
Świerzb to pasożyt zewnętrzny, który najczęściej bytuje w uszach. Jeśli mamy do czynienia ze świerzbem nie sposób go pomylić z inną chorobą. W uszach widoczna jest czarna maź, a zwierzę intensywnie się drapie.
Jak rozpoznać czy pies, kot ma pchły
Pchła gryząc wprowadza pod skórę swojego żywiciela silnie swędzącą substancję, która powoduje silny świąd. Pogryziony pies czy kot bardzo intensywnie się drapie. Czasem te drapanie powoduje silne alergie, wówczas skóra zwierzęcia staje się silnie zaczerwieniona. Ponadto pchłę można zobaczyć „gołym okiem”. Nie jest to zupełnie proste, bo pasożyty te na żywicielu bytują tylko 10% swojego czasu. Częściej przebywają w legowisku, na kanapie czy w trawach. Jednak nie są to doskonali zbrodniarze, bo zostawiają ślady w postaci czarnych kulek, przypominających ziarna maku. Te liczne kropki widoczne na skórze psa to nic innego jak odchody pchły.
Kleszcz - gdzie go szukać
Kleszcze najchętniej wybierają na swoje żerowanie ciepłe miejsce, dlatego najczęściej można je zauważyć pod łapami i uszami, przy pachwinach, ogonie oraz na brzuchu. Zaleca się regularne sprawdzanie sierści psa po każdym spacerze. Przed najedzeniem kleszcz jest mały i trudno go dostrzec, po wkłuciu i wypiciu krwii potrafi 5 krotnie zwiększyć swój rozmiar i wówczas łatwiej go dostrzec.
Czy robaki psa zagrażają człowiekowi
Pupil może bardzo łatwo zarazić właściciela robakami, dlatego, aby uniknąć pasożytów należy zapamiętać i wprowadzić w życie poniższe zasady:
- Myć ręce po kontakcie z pupilem.
- Nie jeść z tych samych naczyń co zwierzęta.
- Nie dotykać twarzy bezpośrednio po pogłaskaniu psa czy kota.
- Nie palić papierosów na spacerze z psem.
- Nie pozwalać pupilowi na lizanie po twarzy.
- Odrobaczać regularnie.
- Zwalczać pchły, wszy i wszoły, które są nosicielami tasiemca.
- Stosować preparaty przeciwko pchłom.
- Oddawać do badania psi kał co najmniej raz na pół roku.
- Myć owoce, warzywa, surowe mięso i jaja przed spożyciem.