• DARMOWA DOSTAWA KURIEREM dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY
 • DARMOWA DOSTAWA Kurierem dla zamówień od 139zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY

Shih Tzu

Shih Tzu pies do towarzystwa, doskonały przyjaciel rodziny. Popularna dziś rasa pochodzi z Tybetu, rozwinęła się w Chinach, gdzie mieszkała na dworze cesarzowej Tzu Hsi, wraz z inną znaną rasą psów - pekińczyków. Shih Tzu podobnie jak inne rasy psów ozdobnych ma długą i gęstą sierść. Charakterystyczne dla tej rasy jest ich fryzura na którą składa się kitka wiązana na środku głowy. Mimo uroczego wyglądu, zalecane jest regularne przycinanie psiej grzywki/ Krótkie cięcie ułatwia opiekę nad psem a jemu polepsza komfort widzenia. Pomaga również w utrzymanie pyska i oczu w czystości. Nieduże rozmiary Shit Tzu, jego upodobanie do komfortu, małe wymagania oraz przyjazny stosunek do ludzi czyni z tych psów niemal idealnych towarzyszy do mieszkania, czy bloku. Shih Tzu będzie się dobrze czuł zarówno na salonach jak i w maleńkim mieszkaniu.

Ogólna charakterystyka rasy

 • waga od 5 do 7 kg
 • wysokość 25 cm - 30 cm 
 • szkolenie: standardowe
 • maść: rozmaita
 • długość życia: 14-16 lat

Ogólna charakterystyka Shih Tzu

Shih tzu w jez. chińskim oznacza psa lwa, jednak poza bujną grzywą nie ma tu wiele cech wpólnych z dzikim kotem. Rasa  ta pochodzi ze skrzyżowania Lhaso Apso z pekińczykiem, pracowały kiedyś jako psy stróżujące na dworskich pałacach. Były to święte psy chińczyków i Tybetańczyków. Do Chin trafiły jako prezent od Buddyjskich mnichów dla cesarzowej w połowie XIX wieku. Wówczas pełniły rolę psów stróżujących. W chinach jak i w samym Tybecie psy te zyskały rolę - świętych zwierząt, dlatego zakazywano ich wywozu do innych krajów. Dopiero w XX wieku Shih Tzu przekroczyły granicę. w 1930 roku zostały przywiezione do Europy i zostały sklasyfikowane wraz z inną rasą Lhasa Apso. Dopiero po 5 latach Związek Kynologiczny uznał Shih Tzu za odrębną rasę psów. 

Charakter Shih Tzu

Niezależny i czujny obrońca o żywym charakterze, swoją niezależnością przypomina bardziej kota niż psa. Lubi chodzić własnymi drogami, samemu zapewniając sobie rozrywkę. Szkolenie Shih tzu nie należy do najprostszych, ale nie oznacza że się nie da. Pies będzie posłuszny o ile będzie mu po drodze w wykonaniu polecenia. Typowy, elegancki pies do towarzystwa, bardzo lubi zasypiać na kolanach opiekuna, toleruje dotyk a wręćz bardzo lubi być głaskanym. Tak zwany piesek nakolankowy, pomimo przywiązania do właściciela nie ma problemu zostawieniem Shih tzu samego w domu, nawet na kilka godzin. Czy Shih Tzu szczeka? Szczeka jak każdy pies, kiedy czuje się zagrożony, dużo zalezy od wychowania. W stosunku do obcych bywa nieufny ale odpowiednia socjalizacja może z niego uczynić niezwykle towarzyskiego psa. W stosunku do innych zwierząt Shih Tzu będzie 

Psy Shih Tzu to zwierzęta towarzyskie, które uwielbiają być głaskane, pielęgnowane

Shih Tzu ndobrze  się rozwijają  w pobliżu ludzi i innych psów. Przez długi czas nie znoszą samotności. Więc jeśli jesteś nieobecny przez kilka godzin każdego dnia, posiadanie pary Shih Tzu , a może nawet kota , jako towarzysza zabaw byłoby idealnym rozwiązaniem dla tego psa.

Shih Tzu szczekają

Shih Tzu na ogól są spokojnymi psami, ale kiedy uznają coś wartego zaalramowania na pewno o tym poinformują, niezależnie od pory dnia czy nocy!

Shih Tzu chrapie

Posiadanie w domu chrapiącego psa, może być urocze, ale nie jest to objawem zdrowia. Te dźwięki występują ponieważ psy te mają płaskie pyszczki co ogranicza przepływ powietrza w kanale nosowym czy gardle.

Zwykle nie ma się czym przejmować, gdy chrapią, ale zwróć uwagę, jeśli twój Shih Tzu ma prawdziwy problem z oddychaniem i omów swoje obawy ze swoim weterynarzem.

Shih Tzu są lojalnymi psami i mogą być uparte 

Shih Tzu są bardzo lojalni wobec swojej rodziny, jednak zwykle są bardziej lojalni wobec jednego członka ludzkiego stada.  Co oznacza, ze wybierają sobie ulubionego Pana czy Panią, dlatego nie obrażaj się, jeśli to nie ty. Zauważ, że  Shih Tzu kochają wszystkich członków rodziny, po prostu mają swoich ulubionych i nie widzą potrzeby trzymania tego w tajemnicy. Mimo wszystko to bardzo uparte psiaki, potrafią być niezależne co nieco utrudnia szkolenie. 

Jak szkolić Shih Tzu?

Szkolenie Shih Tzu mimo jego upartej i niezależnej natury nie jest tak trudne jak np: u Basenji czy innych ras pierowtnych. Na szczęscie znalezienie odpowiedniej motywacji na jedzenie czy zabawkę powinno rozwiązać problem ze szkoleniem psa. Ponadto w szkoleniu Shih Tzu liczy się dużo pozytywnych pochwał, karaniem niczego u tego psa nie wskóramy. 

Shih Tzu uwielbiają siedzieć na kolanach 

Jeśli lubisz się przytulać, z pewnością pokochasz przytulanie Shih Tzu. Nie kochają niczego bardziej jak towarzystwo swojego opiekuna, dlatego ta ich wdzięczność to jedna  z najpiękniejszych cech. 

Pielęgnacja Shih Tzu

Pies ten należy do ras długowłosych i wymaga regularnego szczotkowania, strzyżenia. Włos okrywowy psa jest długi i dość twardy, ale chroni go przed zimnem. Podszerstek ma delikatny ale gęsty. Łatwo się kołtuni. Psy, które są nie wystawiane zwykle strzyże się na bardzo krótko. Dodatkowo ten gęsty włos ma tendencję wchodzenia do oczu psa – dlatego i oczy należy poddać ścisłej kontroli

Shih mają długą piekną sierść 

Zasadniczo podwójna szata  oznacza, że ​psy ​mają dwie warstwy włosów. Włosy najbliższe ich skórze nazywane są podszerstkiem (lub spodnią warstwą), która składa się z gęstych krótkich włosów o miękkim, puszystym wyglądzie, który chroni skórę przed zimnem. Zewnętrzna warstwa składa się z dłuższych włosów, które chronią je przed poparzeniami słonecznymi i ukąszeniami owadów. 

Shih Tzu wymagają codziennej pielęgnacji

Pozostawienie długiego płaszcza Shih Tzu może być niewątpliwie cudowne. Jednak długie włosy będą oznaczać, że musisz je codziennie pielęgnować.  Codzienne szczotkowanie i czesanie pomoże usunąć brud zalegający w sierści. Ponadto regularne szczotkowanie pomoże zapobiec zaplątaniu się i zmatowieniu jego sierści.

Musisz także zwrócić uwagę na czyszczenie oczu Shih Tzu, ponieważ oczy psów są szczególnie podatne na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Brak chigieny w okół oczu i samych oczu może doprowadzić do iich nfekcji. najlepiej w tym celu używać preparatoów do pielęgnacji oczu przeznaczonych dla psów. 

Ważne jest również zwracanie uwagi na pysk pieska, ponieważ długa sierść wokół brody ma zwyczaj zbierać wszystkie resztki jedzenia. Nalezy ją również regularnie przemywać.   

Shih Tzu pies dla alergika 

Shih Tzu nie ma futra/ sierści tylko jedwabiste i długie włosy, które nie wypadają za każdym razem, gdy dotkniesz psa. Dzięki temu czyni ich idealne psy z włosami, odpowiednie dla ludzi z alergią na sierść psów. Ta cecha sprawia również, że łatwiej jest zadbać o czystość w domu, posiadając takiego psa. Mimo braku regularnego linienia, Shih Tzu wymaga konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. 

Zdrowie Shih Tzu

Jak wszystkie małe pieski z krótką kufą, Shih tzu bardzo źle znosi wysokie temperatury. Krótki pyszczek powoduje, że piesek może być niedotleniony, co z kolei może wywoływać problemy z sercem. Ponadto w rasie pojawia się choroby oczu, niewydolność nerek, niedoczynność tarczycy, niedoczynność nadnerczy tzw. choroba Addisona, zwężenie nozdrzy, itp. Pomimo tych wszystkich przypadłości -  Shih Tzu to rasa długowieczna, rekordziści  dożywają nawet do 16 roku życia.

Jaki jest idealny właściciel dla Shih Tzu?

Shih Tzu to pies do towarzystwa, zwzwyczaj  pogodny i przyjacieslki choć wiele zależy od wychowania ( socjalizacji).  Jego spokojny temperament Shih Tzu sprawia, że ​​wybór tego psa jest idealny dla rodzin z dzieśmi. Jednak ważne jest aby od małego uczyć dzieci jak delikatnie obchodzić się z pieskiem.

Shih Tzu zazwyczaj bardzo dobrze dogaduje się z ludźmi w każdym wieku, a także z innymi psami, również nie powinien mieć problemu kiedy do domu zawita kot. Nie ma silnego instynktu pogoni. W końcu topies stróżujący, wobec tego cechy takie jak pogoń, chwytanie zostały u niego wygaszone.  

Najlepsza karma dla Shih Tzu

Psy małych ras takie jak Shih Tzu znane są z wybrednego charakteru. Najlepsza karma dla Shih Tzu to taka o podwyższonej smakowitości. Może to być zarówno karma mokra, jak i wysoko mięsna, bezzbożowa. W przypadku zdecydowania się na żywienie karmą mokrą należy pamiętać o regulanym myciu zębów. Małe rasy psów mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego. Dodatkowo w ramach profilkatyki stomatologicznej zalecane jest podawanie przysmaków dentystycznych, tak by pies miał szansę ścierać kamień nazębny na bieżąco. Podawanie sucych karm dla małych ras jest również dobrym wyborem. Takie karmy zapewniają pełne odżywienie, dbają o sierść pieska, a także zapewniają potrzebę żucia i gryzienia. dodatkowo mają mikro granulki dostosowane do potrzeb małych ras. Tutaj znajdziesz pełną listę karm  dla małych ras psów do jakich należy Shih Tzu. 

Akcesoria dla Shih Tzu

 • Szampon i Odzywka  dla psów rasy Shih Tzu 
 • Szczotka do włosów
 • Preparat do pielęgnacji sierści
 • Przysmaki dentystyczne 
 • Karma sucha i mokra dla małych psów 
 • Małe legowisko 
 • Torba albo transporter 
 • Szelki - Shih Tzu nie powinien chodzić w obroży 
 • Gumki do włosów
 • Miska z płaskim dnem - mała miseczka 

Wady Shih Tzu

 • Liczne wady genetyczne
 • Pracochłonna pielęgnacja

Zalety Shih Tzu

 • Krótkie spacery
 • Nie gubi sierści
 • Lekki można go wszędzie ze sobą zabierać
 • Mało kosztowna opieka, zakup karmy
 • Długowieczna rasa
 • Doskonały towarzysz do domu z dziećmi 
 • Toleruje inne zwierzęta
 • Nie jest agresywny 
 • Może mieszkać w mieście, bloku 
 • Zadko przejawia lęk przed samotnością