Odrobaczanie kota - preparaty i środki
-
Drontal tabletki odrobaczające dla kota 2szt.
Drontal tabletki odrobaczające dla kota 2szt.34,99 złWybierz ilość:
- + -
Dronspot roztwór do nakrapiania dla małych kotów 30mg / 7,5mg
Dronspot roztwór do nakrapiania dla małych kotów 30mg / 7,5mg53,99 złWybierz ilość:
- + -
Dronspot krople odrobaczające dla średnich kotów 60mg / 15mg
Dronspot krople odrobaczające dla średnich kotów 60mg / 15mg72,60 złWybierz ilość:
- + -
Dronspot roztwór do nakrapiania dla dużych kotów 96mg / 24mg
Dronspot roztwór do nakrapiania dla dużych kotów 96mg / 24mg84,99 złWybierz ilość:
- +
Odrobaczanie kota – preparaty
Robaki u kota, pasożyty to zmora każdego właściciela. Niezależnie od tego czy kota jest wychodzący, czy całe dnie spędza w naszym czystym mieszkaniu i tak jest narażony na kontakt z pasożytami. Jaja tasiemca czy glisty możemy przynieść w domu na butach.
W związku z tym kota należy odpowiednio chronić poprzez wprowadzeniem regularnego systemu odrobaczeń. Popularne środki na odrobaczenie kota najlepiej kupować u lekarza weterynarii, który odpowiednio dobierze dawkę leku do wagi i potrzeb kot.
Pasożyty u kota – co zagraża naszemu mruczkowi?
Koty domowe jak i te wychodzące na zewnątrz w równym stopniu są narażone na robaki. Popularne rodzaje pasożytów to glisty i tasiemce. Kocięta mogą się zarazić glistami nawet od własnej matki, pijąc jej mleko. Rzadko się zdarza, że hodowca, czy właściciel kota przed zapłodnieniem kotki poddaje ją odrobaczeniu. Inną drogą zarażenia glistami jest kontakt, a dokładnie zjedzenie małych gryzoni, ptaków, itp. które są żywicielami glist. Kot wychodzący na zewnątrz może polować na ptaki i myszy, które są dla niego rarytasem kulinarnym. Glista rozwija się w przewodzie pokarmowym i jest wydalana wraz z kałem i wymiocinami. Nieco inaczej jest w przypadku tasiemców. Zarażenie może tu nastąpić w wyniku zjedzenia pchły, czy wszy – profilaktyka tasiemczycy polega na walce z ektopasożytami – czyli pasożytami zewnętrznymi takimi jak pchły, wszy, wszoły. W sklepie apetete znajdziesz preparaty i szampony na pchły i kleszcze. Należy je regularnie stosować w celu odstraszenia. Może się również zdarzyć, że kot złapie lamblie – pierwotniaka, który dostaje się do organizmu przez zakażone surowe mięso lub ziemię. Proces odrobaczania kota jest ważny, aby nasz pupil pozostał w dobrej kondycji zdrowotnej.
Skąd mam wiedzieć, że mój kot ma robaki
Po pierwsze jeśli zauważymy w kuwecie robaki albo inne dolegliwości mogące świadczyć o ich obecności takie jak:
- biegunka
- spadek wagi
- wymioty
- brak apetytu
- apatia
Typowymi objawami tego, że pojawiły się robaki u kota, są dolegliwości układu pokarmowego,
Czasem kocie pasożyty mogą nie wywoływać żadnych objawów. Dlatego istotną rzeczą jest regularne odrobaczanie kota oraz sprawdzanie kału raz na rok.
Jak odrobaczyć kota
Odrobaczanie kota i cała profilaktyka powinna zostać uzgodniona z lekarzem weterynarii. Najczęściej lekarz podaje kotu specjalną tabletkę. Może również podać nam lek do domu i wskazać termin następnej dawki, np.: co 3-4 miesiące, jeśli kot wychodzi na zewnątrz, jeśli jest w domu to za pół roku. Na szczególną profilaktykę należy zwrócić uwagę przy kociakach w pierwszych tygodniach życia.
Odrobaczanie kota i nie jest kosztowne i co najważniejsze jest bardzo proste. Polega na podaniu odpowiedniej dawce tabletek, najczęściej zawierających pyrantel i prazykwantel, które działają bójczo na pasożyty. Najlepiej przy pierwszym podawaniu tabletek na odrobaczenie skontaktować się z lekarzem wet. Niektóre leki na odrobaczenie mogą przyczynić się do pogorszenia zdrowia Twojego kota. Poza tabletkami weterynarz może podać kotu specjalne pasty czy żele, ich działanie jest takie samo. Chodzi jedynie o sposób podania leku. Koty znane z niechęci do współpracy przy otwieraniu pyszczka łatwiej jest podać pastę aniżeli tabletkę.