• DARMOWA DOSTAWA dla zamówień od 99zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY
 • DARMOWA DOSTAWA dla zamówień od 99zł
 • BEZPIECZNE ZAKUPY
 • EKSPRESOWA WYSYŁKA
 • FACHOWE PORADY
 • NAJNIŻSZE CENY

Karma dla Bernardyna

1-30 of 512

Opis rasy Bernardyn

Pies znany z filmu Beethoven – rodzinnego psa o ciapowatym charakterze. Prawdziwy Bernardyn odbiega od tego wizerunku, nie jest potulnym misiem i ma silny instynkt stróża. Rasa Bernardyn swoją nazwę zawdzięcza klasztorowi założonemu przez św. Bernarda. Wówczas pierwsze psy pełniły rolę stróżów zakonu i w porównaniu z dzisiejszym Bernardynem były nieduże i miały krótki włos. Dawniej psów tych używano do wypasu bydła, z czasem zaczęto je wykorzystywać do wypraw ratunkowych. Psy te bezbłędnie wyczuwały zagrożenie lawinami i zmiany pogody oraz znajdowały drogę do domu. Potrafiły znaleźć ludzi zasypanych lawiną, ogrzać ich swoim ciałem i odprowadzić. Prawdziwy psi bohater, ale nie dla każdego. Wyżywienie i opieka nad Bernardynem to poważna sprawa.

Cechy charakterystyczne Bernardyna

 • pies towarzyszący, stróżujący.
 • długość życia: 8-10 lat,
 • wysokość: 70-90cm,
 • waga od 55 kg suczki do 100 kg
 • choroby: dysplazja stawów, skręt żołądka, reumatyczne zapalenie stawów, choroby uszu, choroby serca,

Karma dla Bernardyna

Nie jest prosto wyżywić takiego żywego miśka. Samodzielne przygotowanie diety dla Bernardyna może być trudne, ze względu na predyspozycję do chorób stawów, oczu oraz alergii. Dodatkowo Bernardyny jak inne psy olbrzymie mają trudności z trawieniem niektórych pokarmów.

Odpowiednia karma dla psa Bernardyna to wszystkie karmy przeznaczone dla psów olbrzymich ras. Nie mylić z dużymi rasami, inne zapotrzebowanie ma pies ważący 25 kg, którego zaliczamy do dużych ras, a inne taki olbrzym jak Dog Niemieckiego albo Bernardyn 100kg. Przewód pokarmowy Bernardyna jest bardzo długi, co powoduje problemy trawiennie. Zboża które trafiają do karmy dla psa – mogą w nim zalegać i fermentować. Zbyt ciężkostrawna karma, albo podawanie psu kaszy może spowodować choroby jelit, wątroby, żołądka i nerek, a nawet doprowadzić do skrętu jelit i żołądka. O tym jak poważne jest to schorzenie świadczy, że w 99% przypadków powoduje natychmiastową śmierć. Żołądek u psa wisi i łatwo dochodzi do jego rotacji kiedy jest pełny, nie ma możliwości aby się obrócił i zatyka klatkę piersiową psa – wówczas jest niezbędna operacja w ciągu kilku godzin. Jeśli nie podejmie się interwencji natychmiastowej – pies nie przeżyje. Czego jeszcze unikać w diecie dla Bernardyna? Szkodzi mu: cukier buraczany, trzcinowy może powodować problemy z trzustką, dieta bez słodyczy, czekolady żaden pies nie może jeść, podobnie jak rodzynek, zaś cytrusy powodują u niego alergie

Do kiedy Bernardyn powinien otrzymywać karmę dla szczeniaka

Ponadto istotna różnica jest pomiędzy karmą dla szczeniaka – puppy a juniorem. Karmę suchą dla psa olbrzymiego juniora można bernardynowi poddawać do 2 roku życia, jako że jest to rasa długo dojrzewająca i potrzebuje 2 lat by osiągnąć swoje prawdziwe rozmiary, wagę i muskulaturę. W wieku od ośmiu do dwunastu miesięcy szczenię zjada około kilograma suchej karmy z uwagi na intensywny wzrost. Następnie zapotrzebowanie organizmu wraz z wiekiem spada i dorosły Bernardyn potrzebuje od 700 do 900 gram karmy suchej dziennie, choć te dawkowanie jest zależne od producenta – najlepiej sprawdzić z tyłu opakowania suchej karmy dla psa zalecane parametry. Jeśli pies dostanie za dużo nie zje tego – Bernardyny w przeciwieństwie do filmowego Beethovena nie są łakome.

Karma dla dorosłego psa

Karma dla dorosłego psa rasy Bernardyn powinna być mało energetyczna – to psy niezbyt ruchliwe. Nie uprawiają sportów zimowych, a nadmiar kalorii w diecie powoduje u nich otłuszczenie organów, które dodatkowo przyczynia się do postępujących chorób serca. Na które nawiasem mówiąc, bernardyn jest bardziej narażony od innych molosowatych psów.Najważniejsze o czym powinien pamiętać każdy właściciel psa to dostęp do wody! Dzięki wodzie karma pęcznieje w żołądku, a same soki żołądkowe i trzustkowe nie wystarczą by ją strawić. Ponadto jest istotna, aby utrzymać równowagę metaboliczną. Przy niedoborach wody zakłócone zostaje działanie nerek, żołądka, serca, układu krwionośnego, oddechowego i wydalniczego. Norma dla Bernardyna to 2,5-3 litry płynów.